Nora DeGold apmeklē slavenās dziedātājas Dalidas kapu Parīzē

dalidaaa 300Šobrīd manam tēvam Raimondam vismīļākā dziedātāja un mūza ir dziedātāja Dalida. Katras dienas cēlienu viņš sāk ar YouTube apmeklējumu, lai sasveicinātos ar Dalidu. Tad nu viņš man lūdza, lai tad, kad esmu Francijā, obligāti no viņa aizvedu un nolieku ziedus Dalidai, jo viņam esot tā neērti par pliku velti klausīties dziedātājas burvīgās dziesmas un tāpat vien jūsmot. Jā, kuri nezina, tiem atgādināšu, ka Dalida ir itāļu izcelsmes dziedātāja, kura savu izcilo karjeru izveidoja Francijā. Protams, kā jau ģeniāls cilvēks, sasniedzot visu un caur savu daiļradi pasakot pasaulei visu, savīlusies šīs pasaules dīvainajā lietu kārtībā un attiecībās ar pretējo dzimumu, Dalida izdarīja pašnāvību. Tad nu es nolēmu papētīt tā dziļāk, kas gan ir tā sieviete, kas pamanījusies izkonkurēt manu māti un apdraudējusi manu vecāko laulību, kura ir teju pusgadsimtu ilga. Ātri vien sapratu, ka man par saviem vecākiem tiešām jāuztaisa aizlūgums, jo abi ir jau pieklājīgos gados un viennozīmīgi, ka tajā saulītē Raimonds metīsies klauvēt pie Dalidas smalkā nama durvīm. Un vai viņam vairs būs prātā mana māte no mūsu pašu sūnu ciema – mazās Latvijas? Jā, tajā saulē manu māti gaida īsta traģēdija, bet kamēr abi ir šeit, tikmēr laulība vēl ir drošībā. Skaidrs, ka Raimondam tajā saulē ir lielas izredzes kļūt par Dalidas vīru – šitāds džentlmenis, kurš pat gādā, lai tiktu noliktas puķes uz primadonnas kapa! Un gan jau Dalida tajā saulītē būs sapratusi, ka tieši smalkie un izlepušie bagātnieku vīreļi visvairāk ir vainojami pie tā, ka viņai kā zvaigznei tik ātri pazuda interese spīdēt uz skatuves un dzīvē. Bet inteliģentais puisis no sūnu ciema gan zinātu, kā iedvesmot zvaigzni! Viņš tai dāvātu mūžīgo uzticību un nepazudinātu Dalidu asaru okeānos. 
Jā, sākot pētīt Dalidas daiļradi, tā mani uzrunāja līdz sirds dziļumiem. Nu ko lai saka – tā tiešām ir īsta, smalka dāma ar elegantām manierēm un balsi kā eņģelim! Jā, viņas daiļrade spēj pabarot jebkuru izslāpušu dvēseli, kas ilgojas pēc smalkas garīgās barības! Mani ļoti saviļņoja tas, ka viņa beidza savu dzīvi pašnāvībā, jo arī man ne vienu reizi vien ir gribējies doties prom no šīs pasaules. Arī man bieži šķiet, ka nu jau viss ir pateikts un kļūst pārāk smagi izturēt šo cilvēku radīto, es teiktu - bezjēdzīgo un absurdo lietu kārtību pasaulē. Ir grūti tajā būt un dzīvot. Jā, nav jau māksla šajā pasaulē dzemdēt bērnu un to it kā audzināt, nav māksla izveidot ģimeni, nav māksla iet uz darbu un gaidīt pensiju, nav māksla vīt intrigas un apmelot līdzcilvēkus. Bet reti kurš uzdrošinās visu sevi atdot un ziedot līdz galam mākslai, lai šajā pelēkajā dzīvē ienestu līdzcilvēkiem krāsas un uzkāptu savas attīstības un izaugsmes augstākajās virsotnēs. Tikai daži cilvēku vārdi ierakstās vēstures lappusēs un cilvēku atmiņās mūžīgi – vairumā gadījumu pēc nāves tos visus laiks aizslauka nebūtībā. Tālab es aicinu arī Tevi aizdomāties, kā Tu dzīvo un kas pasaulē paliks pēc Tevis!

Noliekot ziedus un aizdedzot sveci pie Dalidas kapa, es sajutos ar viņu radnieciska, jo zinu, ka arī pēc manas nāves neskaitāmas mājas greznos mani radošie darbi, ka manas atziņas un dzīves redzējumu savās sirdīs šī paaudze nodos nākamajām. Stāvot pie Dalidas kapa es aptvēru, cik svarīgi man ir turpināt savu darbu, kaut godīgi sakot, tas ir smagi savas traumētās un ne visai stabilās nervu sistēmas dēļ, kuru daudzu gadu garumā pacentās nobeigt līdzcilvēku ļaunums. Es aptvēru arī to, ka visu manu nīdēju un to, kuri saukā mani par krāpnieci utt., vārdus pēc viņu nāves neviens pat neatminēsies, jo kā jau minēju, nav māksla sēt pasaulē naidu, apmelojumus un intrigas. Māksla ir radīt paliekošas vērtības, kas dzīves skarbo realitāti padara vieglāk saprotamu un pieņemamu.
Jā, Dalida, paldies Tev par to, ka mēs satikāmies - es no šīs laika telpas un Tu no tās puses laika telpas, lai piedzīvotu to, kas bija jāpiedzīvo šajā tikšanās mirklī! Lai tavas skaistās dziesmas skan mūžīgi, kamēr vien pastāv šis Visums! Kad būšu pabeigusi savu darbu, mēs noteikti satiksimies tajā saulē pie tējas krūzes!

1qw

2qw

3wq

4w

5wq

6wq

7wq

8wq

(Foto, teksts ir mākslas projekta Art for progress melnraksts, tas viss ir māksla!)

Ar cieņu,
Nora DeGold